Poradnik ogrodnika

Sadzenie żywopłotów

Najbardziej popularne żywopłoty w Polsce to te z żywotników zachodnich czyli Thuji occidentalis. Najlepsze odmiany to "Smaragd", "Brabant", "Columna", "Aurescens", "Europa Gold". Nie są to zbyt wymagające rośliny, odznaczają się szybkim wzrostem. Niektóre z nich nadają się do formowania. Dają szybki efekt żywopłotu, a co jest istotne w naszym klimacie , gdzie okres bezlistny trwa ok. 6 miesięcy , są zimozielone. Sadzimy w jednym rzędzie w odległości ok. 60-80 cm.

Z roślin iglastych polecamy na żywopłoty następujące rośliny: cyprysiki Lawsona( w naszym rejonie – Wielkopolska), jałowiec wirginijski "Skyrocket", "Blue Arrow", jałowiec pospolity "Hibernica", świerk pospolity, choina kanadyjska, cis pospolity, modrzew.

Z roślin liściastych najbardziej popularne, ale i nudne to żywopłoty z ligustru Ponadto na żywopłoty można zastosować berberys Thunbera- różne odmiany, bukszpan, buk pospolity, dereń jadalny, grab pospolity, irgę błyszczącą, karaganę syberyjską, pęcherznicę kalinolistną, forsycje, tawuły, śnieguliczke, różę pomarszczona, krzewuszke cudowną, żlotlin japoński, zylistek i wiele innych.

Należy zastanowić się, czy żywopłot ma zachować swój naturalny pokrój, czy też będziemy go formować. Podstawowym argumentem będzie w tym przypadku wielkość działki. Na małych działkach lepiej jest zastosować żywopłoty formowane, czyli strzyżone, Zajmują niewiele miejsca, wymagają jednak systematycznej pielęgnacji.

Na dużych działkach możemy zastosować żywopłoty nieformowane i cieszyć się urokiem kwitnących tawuł, pięciorników czy owocami róży pomarszczonej.

Nie będziemy tu powtarzać podstawowych informacji dotyczących sadzenia i pielęgnacji roślin. Tym niemniej decyzja co do sadzenia żywopłotu musi być poprzedzona obliczeniem, ile potrzebujemy sadzonek. Krzewy iglaste i duże liściaste sadzimy zwykle w jednym rzędzie, odległościach ok. 50-80 cm.

Krzewy liściaste najczęściej w dwóch rzędach w tzw. piątkę, w odległościach 25-30 cm.

Najważniejszą czynnością pielęgnacyjną żywopłotów jest cięcie. Żywopłoty strzyżone liściaste przycinamy zaraz po posadzeniu. Przycinamy je na wysokość ok. 20 cm. Zaniedbanie prawidłowego cięcia spowoduje słabsze zagęszczenie, a więc i słabszy efekt.Kolejne cięcie wykonuje się wiosną następnego roku , zostawiając 20-25 cm ostatniego przyrostu. Podobnie postępujemy przez kilka następnych lat .Potem zostawiamy corocznie tylko 2-3 cm ostatniego przyrostu.Pierwsze w roku zasadnicze cięcie należy wykonać wczesna wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, najczęściej w końcu marca, później możemy go strzyc co miesiąc.

Kiedy żywopłot osiągnie wysokość zbliżoną do planowanej ostatnie ciecie wykonujemy w połowie lipca

Żywopłoty z krzewów iglastych nie przycinamy przez pierwsze lata. Kiedy osiągną pożądaną wysokość przycinamy raz maksymalnie dwa razy w roku.(wiosną przed nowym przyrostem, i latem)

Najczęściej popełniane błędy w uprawie żywopłotów:

  • zaniechanie niskiego cięcia po posadzeniu
  • ostre formowanie gatunków o dekoracyjnych kwiatach
  • niepotrzebne formowanie gatunków iglastych o wąskich , stożkowych pokrojach
  • dobranie gatunków o różnej sile wzrostu
  • niesymetryczne i zbyt niskie cięcie, powodujące różne rozkrzewienie poszczególnych pięter żywopłotu oraz nadmierne zdrewnienie głównych pni.

Poradnik ogrodnika

Prezentujemy nasz autorski poradnik podejmujący zagadnienia związane z ogrodem.

KatalogNasze roślinne inspiracje